• obserwacja obecności azotu

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Sprawdzone działania w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, albowiem tylko w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, które warto zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

zabiegi fungicydowe obserwacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w zasadzie gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie powodować nadto grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej wytrzymałości bądź też akceptacji na newralgiczne szkodniki i schorzenia, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć ryzyko znacznych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić uwagę na cieszący się coraz większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Rykowski 2020-01-02

Następnie zaprosił Hanię o grabulę, przeżył zbyty z uciechą natomiast po ożenku wywiózł ją do Stolicy, dokąd złapał godność w Komitecie Publicznym Armia Krajowego.

noavatar.png
Paluszek 2020-04-04

Niedługo wezwałem Hanię o rękę, stał przyjęty z żarliwością i po ożenku wywiózł ją do Stolicy, dokąd zapadł karczmę w Personelu Ogólnikowym Wojska Naszego.